مرکز آزمون

 

 

 

 

 


 

تحلیل آزمون یکی از حیطه های شرح وظایف مرکز آزمون می باشد که همه ساله نسبت به انجام آن اقدام می نماید و بازخورد لازم جهت استانداردسازی سوالات به گروه های ذیربط ارسال می نماید.

 
تحلیل آزمون1 : یک روش قوی برای تعیین میزان موثر بودن و استاندارد بودن یک آزمون میباشد. این عمل می تواند مربی را قادر به خلق سؤالات مؤثر امتحانی و تنظیم یا استاندارد کردن سوالات آزمونهای فعلی نماید.در واقع تحلیل آزمون، تحلیل تک تک سوالات یک آزمون وتعیین کننده مشخصات هر سوال از نظر دقت و یا نارسایی آن میباشد

 شاخص های مورد استفاده برای تحلیل آزمون شامل موارد ذیل می باشد.

ضریب دشواری2 : درصد کل پاسخ های صحیح به یک سؤال را می گویند که در واقع "ضریب آسانی" می باشد. سؤالات با ضریب دشواری بین 3/0 و 7/0 مناسب می باشند و هر چه این ضریب به 7/0 نزدیکتر باشد سؤال بهتری است .

 ضریب تمیز3: قدرت سؤال را درتمایز بین دانشجویان قوی و ضعیف می سنجد. هر چه این ضریب بیشترو به یک نزدیک تر باشد سؤال مناسب تر است یعنی دانشجویان قوی بیشتر از دانشجویان ضعیف به این سؤال پاسخ داده اند.

همبستگی دو رشته ای نقطه ای : میزان همبستگی سؤال با آزمون را می سنجد. هر چه ضریب همبستگی بیشتر باشد ، به این معنی است که سؤال با مجموعه سؤال های دیگر همخوانی بیشتری دارد و افراد قوی بیشتر پاسخ صحیح داده اند تا افراد ضعیف.

ضریب کودر ریچاردسون5  : که ضریب تعیین پایایی آزمون می باشد.یعنی اگر آزمون را در فاصله کوتاهی چندین مرتبه به یک گروه واحد از افراد بدهیم نتایج حاصل نزدیک به هم خواهد بود و در صورتی که آزمون فقط یک بار انجام شود، مقدار آن بین صفر و یک می باشد.

پایایی 6 : یعنی قابلیت اجرای آزمون در زمانها و موقعیتهای مختلف .به عبارتی پایایی نتیجه یا محصول یک بررسی است که با فرمول های کودرریچاردسون و آلفای کرونباخ برای امتحانات کتبی و فرمولRater و نظریه تعمیم توانایی7 برای امتحان شفاهی و بربالین بیمار و در ارزشیابــی عملــی مانند مشاهــده معاینه ساختــار یافتـــه کلینیکی8 و بیمارنما9باید مورد استفاده قرار گیرد.

 1- Item analysis

 2- Difficulty Index

 3- Discrimination Index

 4-point biserial correlation  

 5- kuder Richardson

 6-Reliability    

7- Generalized ability theory

8- Objective Structured Clinical Examination)

9- Simulated Patient

تاریخ به روز رسانی:
1398/12/14
تعداد بازدید:
2106
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal