صفحه اصلی
مرکز مطالعات و توسعه > واحد استعدادهای درخشان
 

 
        
 

سخنی کوتاه از استعداد درخشان

 
 

  با در نظر گرفتن اینکه نخبگان هر کشور، مهمترین منابع آن کشور برای توسعه پایدار محسوب می شوند، اتخاذ یک سیاست مسنجم و یکپارچه جهت معکوس کردن روند فرار مغزها یک اولویت ملی محسوب می شود و این امر تنها با ایجاد یک نگرش جدید به منظور نخبگان در موقعیت‌های در خور شأنشان در کشور و افزایش دلبستگی و درگیر نمودن آنان در فرآیند توسعه پایدار کشور اهمیت دارند. با افزایش توجه و ایجاد حمایت‌های همه جانبه برای استعدادهای درخشان می توان از خلاقیت و توان راهبری نخبگان در جهت توسعه و شکوفایی کشور استفاده نمود.

در مجموع دو هدف تأیید شده برای آموزش خاص به جوانان پرتوان و حمایت از استعدادهای درخشان وجود دارد. هدف اول اینکه فرصت های ممکن برای حداکثر رشد شناختی و خود باوری برای جوانان تأمین شود و هدف دوم اینکه منابع انسانی جامعه افزایش یابد تا مشکلات موجود از طریق تولید دانش حل شود، و نه صرفاً استفاده از اطلاعات موجود، که این دو هدف در راستای تقویت یکدیگر هستند. برنامه ها و خدمات ویژه دانشجویان در صورتی می توانند موجب برآورده کردن نیازهای دانشجویان، ارتقای سطح آنها و پیشرفت جامعه شوند که بتوانیم توانایی های بالقوه و خاص دانشجویان را شناسایی کنیم و خدمات آموزشی را به این توانایی ها متمرکز نماییم.

در چارچوب سیاست های کلان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دفتر هدایت استعدادهای درخشان برای شناسایی جذب و پرورش استعدادهای درخشان و اعمال پروژه های اثر بخش در حفظ، حمایت، هدایت و پرورش بمنظور شکوفایی استعدادهای درخشان تاسیس شده است. این دفتر با کمک اساتید، صاحبنظران و کارشناسان، به منظور شناسایی، بهسازی و نگهداری نیروهای با استعداد فعالیت نموده و برای شکوفایی این استعدادها با توجه به امکانات، نیازهای مورد درخواست دانشجویان حائز این مرتبه را در جهت برنامه های آموزشی و پژوهشی مد نظر قرار خواهند داد.

 

اهداف دفتر استعدادهای درخشان

  • شناسایی، پرورش و افزایش توانمندی استعدادهای درخشان
  • بستر سازی و تامین نیازهای ضروری
  • رفع موانع برای خود شکوفایی در سطح دانشگاه
  • تامین منافع ملی بر اساس آیین نامه های مصوب وزارت متبوع
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
لینکهای مفید
 
 


تاریخ به روز رسانی:
1398/12/12
تعداد بازدید:
259
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal